Плекати стійкість у закладах освіти
Школи, вузи та інші заклади освіти є важливими осередками життя дітей та молоді – і вони є важливим джерелом їхньої стійкості. Наша команда разом з Міністерством освіти та науки працює над розробкою програм плекання стійкості у школах та вузах. На даній сторінці з радістю ділимося підготовленими ресурсами по даній темі.
Резилієнтні класи: плекаємо стійкість у школі!
У ці непрості часи війни, коли уся наша країна перетворюється у «пункти незламності» – ми усвідомлюємо, наскільки важливо, щоби для наших дітей насамперед школи були отакими «фортецями стійкості». А тому так важливо плекати стосунки у школах – адже у єдності наша сила! А тому так необхідно свідомо скерувати освітні зусилля на зміцнення в педагогах та в учнях і їх батьках складових психологічної стійкості, інтеграції практик стійкості у навчальну програму. І звісно – бути чутливими до тих дітей, які потребують фахової помочі – щоби вчасно виявити, підтримати, а при потребі скерувати за належною спеціалізованою допомогою. З метою підтримки укріплення наших шкіл у такі «фортеці духу та сили», ми розробили цей тренінг у співпраці з МОН України – і його скорочену онлайн-версію пропонуємо вам на даній сторінці.
Матеріали тренінгу "Резилієнтні класи"
Радо ділимося навчально-методичними матеріалами тренінгу – сподіваємося вони будуть для вас не лише ресурсом для власного навчання, але й джерелом корисних ідей та натхнення для проведення відповідних освітніх програм у ваших установах.
Мистецтво плекання стосунків у класі
Сила нашої стійкості – це сила наших стосунків. Стійкість учнів – це сила їх зв’язків з вчителями та ровесниками. Відтак, щоби бути місцем плекання стійкості – школа має бути місцем плекання стосунків, місцем розвитку стосункової майстерності!
Цінності, які об'єднують клас
Наша стійкість іде з нашого відчуття цінностей. Тож наше важливе завдання – допомагати дітям відкривати наші цінності та жити згідно них. Цінності мають звучати у наших школах – вони є джерелом нашого натхнення та сили!
Діяти разом - узгоджено й ефективно!
Наша сила – у нашій ефективній співдії! Стійкість – це теж уміння відповідати виваженими, мудрими діями на виклики, з якими стикаємося.
- Бланк "Стратегії ефективної регуляції енергії в класі"
- Стратегії віднови для класу
- Корисні ідеї щодо ресурсних активностей для класу
- Бланк «Планування ресурсних активностей для класу»
- Практика майндфулнес дихання для учнів
- Приклади бажаної поведінки учнів
- Різновиди заохочень для учнів
- Алгоритм попередження небажаної поведінки в учнів
- Бланк "Зупинись. Подумай. Дій!"
Плекати в учнях навички регуляції емоцій
Почуття мають важливі функції, вони мобілізують нашу енергію, допомагають розуміти наші потреби та комунікувати іншим. Школа є важливим місцем плекання в учнях емоційної компетентності!
Плекати корисне мислення в учнів
Школа не лише вчить знань – вона також покликана вчити мислити. Здатність мудро мислити в складних життєвих обставинах є важливим компонентом психологічної стійкості і нам важливо плекати в учнях це вміння мислити у критичний, вільний, корисний спосіб!
Навчальні відео до тренінгу "Психологічне консультування у школах"
У доповнення до попереднього тренінгу ми розробили навчальний модуль для шкільних психологів про КПТ-модель психологічного консультування у школах. Дана модель базується на науковообґрунтованих техніках когнітивно-поведінкової терапії і дозволяє застосувати безпосередньо у школі ряд важливих втручань для підтримки учням та їх рідним, що стикаються з викликами війни і не тільки, зміцнити їх стійкість, надати необхідну підтримку, скерувати при потребі за більш спеціалізованими формами допомоги.
- Навчальне відео #1 "Вступ до тренінгу"
- Навчальне відео #2 "Модель адаптації до змін"
- Навчальне відео #3 "Принципи КПТ"
- Навчальне відео #4 "Загальні принципи консультування в школі"
- Навчальне відео #5 "Основні когнітивні техніки"
- Навчальне відео #6 "Техніка вирішення проблем"
- Навчальне відео #7 "Відволікання. Дистанціювання. Майндфулнес"
- Навчальне відео #8 "Техніка експозиції"
- Навчальне відео #9 "Техніка поведінкової активації"
- Навчальне відео #10 "Регуляція злості"
- Навчальне відео #11 "Техніки при травматичних подіях"
- Відеодемонстрація техніки "Вирішення проблем"
- Відеодемонстрація техніки "Тестування думок"
Навчально-методичні матеріали до тренінгу "Психологічне консультування у школах"
Додаткові інформаційні ресурси
Школа відіграє важливу роль у підтримці психологічного розвитку дітей та їх психічного здоров’я. Роль школи не лише у плеканні стійкості, але також у вчасному виявленні проблем, наданні підтримки та при потребі скеруванні за необхідною фаховою допомогою. Публікуємо тут посилання на окремі додаткові ресурси на тему поширених розладів та проблем у сфері психічного здоров’я дітей та молоді, а також інші корисні ресурси для освітян.
- Інформаційні ресурси про поширені труднощі у сфері психічного здоров’я
- Плекати стійкість команд та фахівців
- Онлайн-ресурси для фахівців
- Програма 7П задля психічного здоров'я дітей та молоді
- Спеціалізована навчальна програма Українського інституту КПТ "Турбота про психічне здоров'я дітей, молоді та їх рідних"
- Громадська онлайн-бібліотека УІКПТ
- Просвітницька ініціатива "Техніки КПТ для плекання психологічної стійкості"
- Інформаційні ресурси по психологічній допомозі в часі війни
- Програми фахової допомоги центру "Коло сім'ї"