Про Академію стійкості

Почнемо здалека. У стародавній Греції перша академія була заснована Платоном у місці, де ріс оливковий сад і було святилище Афіни, богині мудрості – це був простір, де спільнота учнів вивчала філософію – «любов до мудрості»… З тих часів академією називають освітнє середовище, де здобуваються і передаються знання від покоління до покоління. Існує багато видів академій – мистецтв, медичних, технічних і т.д. Усе це важливі дисципліни та галузі науки.

Втім є одна дисципліна, яку не можна здобути у класичній академії за лавами навчальних аудиторій. Водночас ця дисципліна є однією з найголовніших у житті. Уміння бути людиною. Людиною у найглибшому розумінні цього слова – світлою, мудрою, мужньою, такою, що живе любов’ю, що живе у правді. Уміння проходити крізь життя і усі його неминучі випробування, зберігаючи при цьому в собі цю людяність, зростаючи у мудрості, сповнюючись світлом.

Це та дисципліна, яка потребує і науки, і мистецтва – бо це про уміння мудро жити, знати, що у житті є найголовнішим, творити глибокі та життєдайні стосунки. Ця дисципліна потребує мужності та сили – бо це про уміння вистояти посеред усіх життєвих бурь. А вистояти – це про стійкість. Саме цим терміном (синонімом теж є слово резилієнтність) назвали цю якість, це уміння проходити крізь випробування життя, зберігаючи, відновлюючи й плекаючи при цьому своє психічне здоров’я, особистісну цілісність і зріст, соціальні зв’язки.

Єдиним простором, де ми можемо зростати у стійкості є саме життя – від його початку до завершення. Саме воно є нашою академією стійкості. Саме посеред випробувань ми вчимося тримати рівновагу, а якщо і впали – зводитися, ми віднаходимо та поглиблюємо свої цінності, вчимося мудро сприймати обставини життя і ефективно діяти, підтримуємо один одного та тримаємо Стрій… Але за однієї обставини – якщо ми робимо вибір зростати у стійкості та що б не було – бути людьми світла, правди, любови…

Зараз ми як народ проходимо крізь великі випробування війною, яка принесла стільки болю і страждання, яка зіткнула нас віч на віч з тим, як людські душі може опанувати темрява і на яку жорстокість можуть бути здатні люди, коли вони втратили людяність. Але коли ніч найтемніша – зорі найясніші. І зараз ми маємо вибір – бачити ці зорі і сповнюватися од них світла. І зростати у правді й любові, зростати у стійкості, у мужності і мудрості. Це – наша Академія. Вона на відміну від отієї першої у стародавній Греції – не в оливкових садах – вона на передовій фронту і у шпиталях, у волонтерських хабах та на місцях праці, у бомбосховищах і у наших домівках – усюди, де ми разом тримаємо Стрій і де кожен з нас на своєму «фронті» у нашій великій боротьбі за нашу перемогу і наше майбутнє…


І наша онлайн навчальна платформа – є простором підтримки у цьому. Простором, де ми можемо осмислити знання про стійкість, здобуті досвідом попередніх поколінь, і теж досліджені наукою. Осмислити – щоб втілити, бо стійкість – це про практику. Осмислити – щоби передати іншим, бо стійкість – це про стосунки і про щедрість.

Кожна академія – це спільнота. Бо здобувати знання і передавати знання можливо лише разом. Психологічна стійкість – це також насамперед про силу наших зв’язків. А відтак зростати у стійкості – нам теж разом. І саме так, ми стаємо не лише стійкішими особистостями, але й резилієнтними сім’ями, спільнотами, командами, нацією, людством… У добру путь нам!

Для кого Академія?

Стійкість потрібна усім нам. Життя неможливе без викликів, випробувань, страждання. Тому нема жодних обмежень, вимог щодо освіти чи професії – ми сподіваємося, що кожен тут зможе знайти щось цінне для себе, своєї родини, команди.

Академія є простором підтримки для усіх нас, щоби ми могли зростати у нашій стійкості і ставати справді резилієнтною нацією – незламною, непереможною, життєдайною…

Стійкість в умовах війни і не тільки

Ми свідомі, що в умовах війни ми стикаємося зі стількома випробуваннями. І нам, як ніколи потрібна стійкість – щоби вистояти і щоби перемогти. Але не тільки – щоби врешті зцілити рани війни і відродитися, як нація. Тому ми працювали над проектом Академії, насамперед орієнтуючись на невідкладну потребу зміцнити нашу індивідуальну та національну стійкість в умовах війни. Водночас – призначення проекту значно ширше, адже стійкість потрібна при зіткненні з усіма можливими життєвими випробуваннями…

Як працювати з матеріалами Академії?

Ми радимо, якщо ви маєте можливість, пройти усі розділи, передивитися відео і опрацювати навчальні матеріали у тій послідовності, у якій вони викладені – це дасть можливість мати цілісне уявлення про стійкість та усі її складові, а також розуміння, як їх плекати. А тоді радимо повертатися до окремих частин, які підтримуватимуть втілення тої чи іншої практики. Водночас ви можете теж вибрати власний шлях і опрацьовувати матеріали по типу «шведського столу» – сподіваємося, ви знайдете те, що потребуєте. Але найголовніше пам’ятайте – це не є курс, який треба «прослухати», стійкість – це щось, що треба практикувати і гартувати у щоденному житті!

Стійкість – це не просто знання, це вміння. А вміння потребує гарту. Гартування – це практика. А практика потребує вишколу, рефлексії та дисциплінованої праці. І найкраще це навчання дається, коли ми разом, коли є підтримкою один одному…

Які є складові Академії?

Ми розділили тему стійкості на п’ять тематичних блоків, які відображають основні складові стійкості і додали вступний блок загалом про розуміння стійкості та її механізмів.  Кожен навчальний блок включає певні компоненти:

Навчальні відео

Серія відео записаних з Олегом Романчуком, лікарем-психотерапевтом, дитячим та підлітковим психіатром центру «Коло сім’ї», директором Інституту психічного здоров’я УКУ та Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії. Відео послідовно розкривають розуміння різних складників стійкості та можливостей їх плекання.

Практики стійкості

У цьому розділі ми зібрали (і будемо ще поступово доповнювати) важливі практики, які плекають стійкість. Цей розділ дозволяє перейти від розуміння стійкості до прикладного втілення шляхів її розвитку. Більшість практик є модифікованими техніками когнітивно-поведінкової терапії, поданої у форматі, в якому їх може застосовувати кожен.

Радимо почитати

Тут ми даємо посилання на ресурси, які дозволять поглибитися у дану тему – як через статті, науково-популярну літературу, так і художні твори. Це ті книги, які ми хочемо поставити на вашу книжну поличку – і коли буде час і простір, радимо почитати.

Зростати разом

Стійкість базується на стосунках. Відтак її плекати теж найкраще разом. Тому у цій рубриці ми даємо важливі питання для роздумів та запрошуємо ділитися ними з близькими, а також запрошуємо застосовувати практики стійкості разом.

Чи передбачено вкінці іспит та сертифікат?

Іспитом на стійкість є саме наше життя, при чому іспитів у ньому гарантовано буде чимало… А найціннішим сертифікатом того, що ми пройшли усі випробування – буде глибоке внутрішнє відчуття, що ми пройшли випробування і загалом прожили життя з гідністю, світлом і любов’ю, прожили, як вільні люди, прожили у Правді. Саме цього ми усім нам бажаємо…

Когнітивно-поведінкова модель стійкості

Наша модель стійкості базується на сучасній, науковій, інтегративній моделі когнітивно-поведінкової терапії.  Попри те, що ця модель базується на даних ретельних наукових досліджень – вона проста і зрозуміла. І інакше не може бути – бо якщо би стійкість була чимось складним – як людство пройшло б через тисячоліття випробувань? Тож вона не містить якихось «секретних складників» – і мабуть ваші бабці і дідусі розповідали вам про те саме… Ця модель дієва та ефективна – на її основі створено чисельні програми плекання стійкості для різних категорій людей у багатьох країнах світу.  І ця модель є цілісна – вона охоплює усі сфери психічного функціонування людини та розглядає людину  в контексті її соціальних зв’язків.

Навчальна програма для фахівців «КПТ-модель плекання стійкості»

На основі даної моделі командою фахівців Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії розроблено навчальну програму для фахівців про те, як проводити групові тренінги та навчальні програми з плекання стійкості, а також застосовувати модель плекання стійкості у індивідуальному консультуванні. Запрошуємо!

Партнери проекту

Ми дякуємо за підтримку різних складових даного проекту та нашої гуманітарної ініціативи багатьом добродіям і друзям. А також нашим дорогим партнерам, які уможливили реалізацію наших ініціатив, підтримавши наші проекти: фундаціям Аmericares та Nova Ukraine.

Проект «Академія стійкості» реалізується в межах Національної програми психічного здоров‘я та психосоціальної підтримки, ініційованої першою леді Оленою Зеленською.

Плани розвитку Академії

Академія буде поповнюватися і розвиватися, ми готуємо додаткові матеріали, а також плануємо публікувати і аналізувати «історії стійкості» – до цього залучаємо студентів та випускників наших навчальних програм. Окремими «порталами» з’являться незабаром сторінки про плекання стійкості у сім’ї та те, як можуть батьки допомагати дітям зростати у стійкості. А також портал про стійкість команд та установ – для організацій про плекання психологічної стійкості колективу та працівників. В центрі нашої особливої турботи – діти та молодь, саме з цією метою разом з Міністерством освіти і науки ми працюємо над впровадженням програм плекання стійкості в школах та вищих навчальних закладах – про це теж незабаром будуть нові ресурси. Якщо ви бажаєте отримувати листи про доповнення Академії новими матеріалами та нові проекти та ініціативи в даній тематиці – запрошуємо підписатися на наш вісник.

Ми дякуємо!

Наші особливі слова вдячності усій команді технічної підтримки, яка стоїть за кулісами даного проекту:

  • Стефану Дмитришину (відеозйомка)
  • Петру Онуферко та Catchup Agency (розробка сайту)
  • Андрію Рапині, Віталії Лазоркіній та команді Design Republic (вебдизайн та малюнки)
  • Команді Soft Serve (вебдизайн)

Допоможіть нам розвивати Академію стійкості!

Ми цінуємо зворотній зв’язок – як про те, що є добре, корисне, так і про те, що варто змінити, доповнити, доопрацювати. Тому будемо раді отримати від вас листа з відгуком та побажаннями, пишіть нам на: kolo.simji@gmail.com

Підтримати наші гуманітарні ініціативи

В межах нашої гуманітарної ініціативи «Вистояти. Перемогти. Відродитися!» нашим важливим завданням є забезпечити якісну фахову психотерапевтичну допомогу тим, хто пережив психотравмуючі події війни і потребує такої помочі. Якщо у вас є можливість – будемо вдячні за доброчинну пожертву на благодійний фонд «Коло сім’ї» в підтримку даної ініціативи.