Щоби гартувати стійкість – нам важливо її розуміти!
Психологічна стійкість (синонім: резилієнтність) – це уміння проходити крізь життєві випробування, зберігаючи, відновлюючи та плекаючи при цьому психічне здоров’я, особистісну цілісність та зріст, соціальні зв’язки. Це надзвичайно важлива якість, з якою ми усі народжуємося (наче з м’язами) – і вона росте і міцніє з кожним досвідом подолання труднощів та викликів життя. Ми стаємо стійкіші кожен раз, коли обираємо в миті випробувань резилієнтну відповідь: зводитися, коли падаємо; творити життя з надією попри біль втрат; бути мужніми, не зважаючи на страх і т.д. Запрошуємо вас насамперед ознайомитися з нашими двома публікаціями про стійкість в умовах війни, а тоді переглянути вступні відео, які представляють розуміння стійкості, та приступити до першої практики – вибору стійкості.
Які є складники психологічної стійкості?
Наука резилієнтності проста. Інакше не може бути – адже з нею людство пройшло через тисячоліття випробувань. Для того щоби опанувати цю науку, не потрібно вивчати в університеті психологію чи відвідувати тривалі семінари. Наші бабці й дідусі, що пройшли крізь життєвий досвід випробувань, часом можуть більше навчити нас просто своїм прикладом і короткою порадою. Водночас сучасні наукові знання дозволяють нам розкласти компоненти психологічної стійкості на п’ять складових:
- Цінності: знати сенс свого життя, своє покликання і жити згідно цього навіть у миті найважчих випробувань
- Ефективна дія: організувати свою поведінку у ефективний спосіб, діяти з надією, діяти згідно цінностей, діяти разом
- Корисне мислення: здатність сприйняти ситуацію і навігувати у ній з мудрими та світлими думками
- Ефективна регуляція енергії та емоцій
- Стосунки: об’єднання з іншими задля подолання труднощів, плекання спільної стійкості, взаємної підтримки та ефективної співдії
Практики стійкості
Зростати у стійкості разом
- Поділіться з близькими людьми вашим особистим досвідом подолання життєвих випробувань, спробуйте разом подумувати над тим, що вам допомагало/-гає проходити через випробування, спробуйте проаналізувати, як ви використовували різні компоненти «формули стійкості».
Нам належить жити – скільки б небес не впало!